Coronavirus (Covid-19)

  • 21,068,362Coronavirus Vaka Sayısı
  • 757,440Ölü Sayısı
  • 6,391,082Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

PEKMEZİ SAKLAMA VE DOĞRU TÜKETMENİN 5 KURALI

 

 Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan pekmez, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini sağlıyor, kansızlığa iyi geliyor. Soğuk havalarda tüketildiğinde vücudun ısı dengesini sağlayan pekmez, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan etkisi nedeniyle hastalıklara karşı vücudu koruyor. Ancak pekmez alırken ve tüketirken bazı basit kurallara uymak gerekiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Nur Tatlıoğlu, özellikle soğuk havalarda vazgeçilmez bir besin kaynağı olan pekmezle ilgili bilgi verdi.

Pekmez enerji kaynağıdır

Şeker ve diğer katkı maddeleri kullanılmadan Anadolu’da binlerce yıldır geleneksel olarak yapılan pekmez, genelde şeker bakımından zengin meyve sularının kaynatılıp konsantre edilmesiyle üretilen yoğun ve tatlı bir şuruptur. Pekmez, taze üzüm ve ihraç şansı olmayan kuru üzümden üretilmekle birlikte keçiboynuzu, elma, dut, kayısı, erik, karpuz, incir ve şeker pancarından da yapılmaktadır. Yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı olan pekmez; kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içermektedir. Pekmezin, yapıldığı meyveye göre besin içeriği değişmektedir.

Hemen kana karışıyor

Karbonhidrattan zengin bir enerji kaynağı olan pekmez, glikoz ve fruktoz içeriği nedeniyle sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır. İçeriğindeki B (B1,B2,B3) vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Ortalama 29 kalori olan bir yemek kaşığı (10 gram) pekmez yaklaşık 1 mg demir ve 40 mg kalsiyum içermektedir. Pekmezin 100 gramı, yaklaşık 293 kalorilik enerji sağlamaktadır.

Kansızlığa iyi geliyor

Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir besin kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir.

Şeker hastalarına uyarı

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaraların tedavisinde önemli rol oynar. Pekmezdeki basit şekerler kana hızlı karıştığından, diyabeti olan bireylerin şeker ve bal gibi pekmezi de fazla tüketmemesi önerilmektedir. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziren anneler ile iyileşme dönemindeki hastaların diyetinde olması gereken bir besindir.

Tansiyonu da dengeliyor

Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir. Pekmez,  egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı besin olarak kullanılmaktadır.  İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Zengin besin içeriği olan pekmezi yetişkinlerin günde 1-2 yemek kaşığı, çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmesi önerilmektedir. 

Pekmezi tüketirken ve saklarken…

 

  1. Evde yapılan pekmez güneş ışığı almayan ve oda ısısında saklanmalıdır. Marketten alınan raf ömrü uzun olan pekmezin ise kapağı açıldıktan sonra buzdolabında bulundurulmalıdır.
  2. Pekmez yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Eğer donarsa bain-marie usulü ile 70 santigrat dereceyi geçmeden çözdürülmelidir.
  3. Pekmezin aşırı miktarı, ishal ve sindirim sisteminde şişkinliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle dengeli tüketilmelidir.
  4. İçeriğindeki yüksek kalori nedeniyle aşırı tüketimi kilo alımına ve vücutta yağlanmaya neden olabilmektedir.
  5. Demir eksikliği olanlarda pekmez, yoğurtla karıştırılarak yenmemelidir. Eğer tek başına tüketilemiyorsa meyvelerle birlikte tercih edilebilir. Böylece demir emilimi daha yüksek olacaktır.

#diyetisyen
#diyet
#saglik
#nurtatlioglu
#memorial
#memorialkayseri
#kayseri

Devamını Oku
PEKMEZİ SAKLAMA VE DOĞRU TÜKETMENİN 5 KURALI

Ücretsiz Fizik Tedavi Danışmanlığı

Evinizde ücretsiz fizik tedavi danışmanlığı alabilirsiniz.

Babaannesi 3 ay yoğun bakımda yatıp ve devamında eve çıkması sürecinde , sağlık profesyonelleri tarafından fizik tedavi tavsiye edilmeyen ancak bu konuda "bilinçli olmasaydım babaannem yatalak olacak ve ömür boyu bakım hastası olarak kalacaktı" diyen uzman fizyoterapist Ahmet Hakan Yumşakdemir bu durumdan yola çıkarak Türkiye’de insanların fizik tedavi konusunda çok bilgisiz ve yetersiz olduğunu, kendi başlarına da benzer problemler geldiğinde ciddi sorunlar oluştuğunu tespit edip  aklına gelen  ücretsiz fizik tedavi danışma hattı oluşturma fikrini Sosyal sorumluluk bilinciyle kendi gibi gönüllü 22 fizyoterapist arkadaşı ile yola çıkıyor. Devamında kendi aralarına katılan gönüllü doktorlar ile projeyi büyütüp kocaman bir aile haline geliyorlar.

"Destek almak isteyenler ve   daha fazla insana ulaştırmak için iletişim bilgilerini aşağıda iletiyoruz."

 www.e-fiziktedavi.com 

 

Gönüllü Kadrosu:

Uzman Fizyoterapist Ahmet Hakan YUMŞAKDEMİR
Uzman Fizyoterapist Mehmet Orkun TEKİN
Fizyoterapist Kevser YUMŞAKDEMİR
Fizyoterapist Tuba ÇUKUR
Fizyoterapist Dilan KILCI
Fizyoterapist Mahmut TÜRE
Fizyoterapist Ali Emre ALTAY
Fizyoterapist Murat KAVUNCUOĞLU
Uzman Fizyoterapist Ceren HASER
Uzman Fizyoterapist Ayşen Akyüz CERAN
Fizyoterapist Mustafa ŞİŞMAN
Fizyoterapist Kadir ÖZKAN
Fizyoterapist Fırat HOZATLIOĞLU
Fizyoterapist Ahmet HATİPOĞLU
Fizyoterapist Mehmet Cengiz GÜNEYCE
Fizyoterapist Mehmet ŞENGEZER
Fizyoterapist Fatih BEL
Fizyoterapist Hande TUNÇ
Konuşma Terapisti Serra YILMAZ
Fizyoterapist Eren DEMİRAYAK
Uzman Fizyoterapist Onur KÖKSAL
Fizyoterapist Enis ÖZKAYA
Fizyoterapist Ecem Aksoy GÜRSOY
Fizyoterapist Gözdem YAVUZ
Fizyoterapist Hayrunnisa ÇANKAYA
Dr. Yusuf EMANETOĞLU Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Op. Dr. Kenan COŞKUN Beyin ve Sinir Cerrahı
Uzm. Dr. İlker EKŞİ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Doç. Dr. Sami SÖKÜCÜ Ortopedi ve Travmatoloji
Doç. Dr. Umut YAVUZ Ortopedi ve Travmatoloji
Yrd. Doç. Dr. Murat GÜL Ortopedi ve Travmatoloji
Yrd. Doç. Dr. Osman LAPÇIN Ortopedi ve Travmatoloji
Prof. Dr. Şevki ERDEM Ortopedi ve Travmatoloji / Omurga Sağlığı
Op. Dr. İhsan RAMADAN Ortopedi ve Travmatoloji
Doç. Dr. Egemen ALTAN Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Özgür ŞENOL Beyin ve Sinir Cerrahı
Op. Dr. Bahadır AY Beyin ve Sinir Cerrahı
Op. Dr. Aybars TEKCAN Ortopedi ve Travmatoloji

 

 

#SosyalSorumluluk
#FizikTedavi
#EvdeHizmet
#Saglik

 

Devamını Oku
Ücretsiz Fizik Tedavi Danışmanlığı

Maden suyundaki gizli tehlikenin farkında mısınız ?


Kıbrıs'ın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle bazı Türk sodalarının ithalatını yasaklamasının ardından ortaya çıkardığımız soda rezaletine son noktayı Sağlık Bakanlığı koydu. Soda araştırmamızın ardından Sağlık Bakanlığı, halkın sağlığıyla oynayan maden suyu üreticilerinin belirlenmesi için harekete geçmişti. Bakanlık, 80 ilin Valiliğine yazıyla talimat göndererek, Türkiyede üretim yapan 20 maden suyu ve sodasının kaynağından numune alınarak tahlillerinin yapılmasını istedi. Ayrıca, bakanlığa bağlı ekipler de, piyasadan bu 20 maden suyu ve sodasından numuneler alarak, Halk Sağlığı Laboratuvarları ile İstanbul, İzmir ve Ankaradaki Hıfsıhsıhha merkezlerinde analizlerini yaptırdı. Bu 20 maden suyundan 16 sının analiz sonuçları belli oldu. Hıfzıssıhha ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında gerek kaynağından alınan, gerekse piyasadan toplanan numunelerin yapılan analizlerin sonucunda, Sırma, Sarıkız, Efe, Beypazarı ve Özkaynakdan oluşan beş marka maden suyu ve sodasında nitrite rastlanmadı. Uludağ marka maden suyunun analizlerinde ise kaynağından alınan numuneler temiz çıkarken, piyasadan alınan numunelerinin birinde nitrit, diğerinde ise amonyak belirlendi. Kızılay, Askoop Kızılcahamam, Salihli, Kınık, Şifa, Çınar, Kula, Yıldız, Çamlık ve Kuzuluk maden sularında ise nitrit tespit edildi. Karakoca, Çaldağ, Erzincan ve Gökova marka maden sularının analiz sonuçları ise henüz belli olmadı.

Türk Gıda Maddeleri Tüzüğüne göre maden sularının kesinlikle nitrit ve amonyak içermemesi gerekiyor. Ancak Dünya Sağlık Teşkilatı ve Tarım Teşkilatının gıda kodekslerine uygun olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yeni bir kodeks hazırlanıyor. Bu yeni kodekste maden suyu ve sodalarında 0.02 mg/lt oranında nitrite izin verilirken amonyağın yine hiç bulunmaması gerekiyor.

Hıfzıssıhha Laboratuvarlarının analiz ettiği ve sonuçları belli olan bu 16 maden suyu arasında Tarım Bakanlığı Laboratuvarı’nda yaptırdığımız ve nitrit içerdiği tespit edilen 11 markadan 8 i de bulunuyor. Bu sekiz markadan Askoop Kızılcahamam, Kınık, Salihli, Kızılay ve Yıldız marka maden suyunda Hıfzıssıhha Laboratuvarları da nitrit tespit etti. Uludağın piyasada satılan şişelerinde nitrit ve amonyağa rastlanırken, Özkaynak ve Sarıkız maden suları temiz çıktı.Piyasada satılmasına ve yaptırdığımız analizler sonucunda nitritli çıkmasına rağmen Çelik marka maden sularının analizleri ise Hıfzıssıhha Labaratuvarlarında bu firmanın faliyette bulunmadığı gerekçesiyle yapılmadı.

BAKANLIĞIN ANALİZ SONUÇLARI

İşte Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında yapılan maden sularının analiz sonuçları:

SIRMA: Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında bu maden suyunun üç ayrı numunesi tahlil edildi. Üçünde de nitrite rastlanmadı.

SARIKIZ: Biri kaynağından olmak üzere Sarıkız maden suyunun üç ayrı analiz yapıldı. Üçünde de nitrite rastlanmadı.

EFE: Biri kaynağından, ikisi piyasadan olmak üzere Efe marka maden sularının üç ayrı analizi yapıldı. Analizlerin hiçbirinde nitrite rastlanmadı.

ÖZKAYNAK: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de Özkaynak maden suları temiz çıktı.

BEYPAZARI: Bu maden suyunun kaynağından numune alınmadı, ancak piyasadan temin edilen iki ayrı numunesinin analiz sonuçları temiz çıktı.

ULUDAĞ: Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. Kaynaktan alınan numunenin sonuçları temiz çıkarken, piyasadan alınanlarda birinde 1.67 oranında amonyak, diğerinde ise 0.008 nitrit tespit edildi.

ASKOOP KIZILCAHAMAM: Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. Analizlerin sonucunda hepsinde nitrite rastlandı. Nitrit oranı 0.007 ile 0.057 arasında değişti.

KINIK: Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı numunenin analizi yapıldı. Hepsinde nitrite rastlandı. Nitrit oranları, 0.004 ile 0.1 arasında değişirken, bir numunede de 1.56 oranında amonyak tespit edildi.

SALİHLİ: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de 0.016 nitrit tespit edildi.

ŞİFA: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de 0.017 ile 0.019 arasında Nitrit tespit edildi.

ÇINAR: İki ayrı numunenin analizi yapıldı. Kaynağından alınan numunede 0.06 nitrit bulunurken, piyasada satılanda 0.282 oranında amonyak tespit edildi.

KIZILAY: Biri kaynağından olmak üzere iki analizi yapıldı. İkisinde de aşırı oranda nitrit saptandı. Kaynağından alınan numunede 1.5, piyasadan alınan numunede ise 2.66 oranında nitrit tespit edildi.

KULA: Biri kaynağından diğeri piyasadan alınan numuneler analiz edildi. Her ikisinde de 0.198 nitrit tespit edildi.

YILDIZ: Sadece piyasadan anınan örneği analiz yapıldı. Bunda da 0.013 oranında nitrit tespit edildi.

ÇAMLIK: Sadece kaynağından alınan numunesi test edildi. Bunda da 0.5 nitrit bulundu.

KUZULUK: Sadece kaynağından numune alındı. Bu numunede yapılan analizde de 0.06 oranında nitrit tespit edildi.

SAĞLIK VE GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ UYARIYOR VE SORUYOR

Nitratlar 50 mg/l N03 yüksek oranda nitrat içeren suları içenlerde 6 ay’da ölüme yol açabilir. Ayrıca boğaz hastalıklarına ve kan hastalıklarına yol açabilir. Bebeklere kesinlikle nitratilı sular içirilmemelidir. Midelerinde nitrite indirgenerek mavihastalık denilen kan zehirlenmesine neden olur ve ölüme sebebiyet verir. Nitritler, nitratlara benzer etki gösterirler, ancak çok daha tehlikelidirler. Kan zehirlenmesine, kanda oksijen taşınmasını engelleyerek oksijensizlikten boğulmaya sebep olurlar. Kaynağını endüstriyel kirlenme ve gübreler oluşturur.

Görülüyor ki, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç ve aşı firmalarına reçete yetiştirmekten sağlığımızla ilgilenmeye pek vakti yok. Kuzey Kıbrıs gibi minicik bir ülke kadar halkına saygısı olmayan bir ülke bu ülke. Peki şimdi, şunu sormak gerekiyor. Doğal maden sularına nitrit ve nitrat nasıl bulaştı. Doğal maden suları bile bu halde oılan bir ülkede hazır endüstriyel kolalı ve gazlı içeceklere toplum nasıl güvenebilir? Her türlü suda veya içecekte yer alan nitrit ve nitrat, evsel ve endüstriyel atıklar ve tarımda kullanılan gübrelerden kaynaklanır. Toprağa atılan gübreler yağmur suylarıyla yer altına iner ve kaynakları kirletir.................alıntıdır..............

#saglikbakanligi#madensuyu

Devamını Oku

FURKAN GÜLER İN SESİNİ DUYURALIM

Furkan; ilk kürünü aldığı akıllı ilaç BLINCYTO(blinatumomab) sağlık bakanlığından onay almasına rağmen ,ilaç Türk Eczacılar Birliğine geçtiğinden dolayı para ile dahi satın alınamıyor.Elinde reçetesi mevcut fakat mağdur durumda...Hastalığı Lösemi (ALL) hızla ilerlemekte ve 2. kürüne başlaması gerekirken ilacı olmadığından hastalığı hızla ilerliyor.Belkide bu ilaca Türkiye de ulaşamadığı için organları zarar görebilir hatta ölüm ile sonuçlanabilir.Furkan ve Furkan gibilere yardım edelim sesimizi duyuralım.

#saglikbakanligi#kanser#lösev#lösemi#kanserlesavaş#furkanguler0163

Devamını Oku
FURKAN GÜLER İN SESİNİ DUYURALIM

Dikkat! Baş ağrılarından ve migrenden akupunktur ile kurtulabilirsiniz

Çinli bir tedavi tekniği olan akupuntur ile ağrılarınızdan ilaç kullanmadan kurtulabilirsiniz. Doğru baskı noktalarına masaj yaptığınız taktirde baş ağrısı ve migreninizi büyük oranda azaltabilirsiniz. İşte sizinde uygulayabileceğiniz en önemli akupuntur masaj noktaları,

- Şakaklar

Şakaklarınıza önce önden başlayıp arkaya doğru giden hareketlerle masaj yapın. Kulak üstlerinize kadar gidebilirsiniz. Başın her iki tarafına da 60 saniye kadar masaj yapın.

- Kafanızın en alt tarafı

Kafatasınızın boyunla birleştiği yerde iki adet baskı noktası bulunur ve bunlara Tianzhu noktaları denir. İki Tianzhu noktasının arasında yaklaşık 4 cm vardır. Ensenizin başladığı yerde iki adet çöküklük olarak da bu noktaları anlayabilirsiniz. Bu noktalara 1 - 2 dk boyunca masaj yaparak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

- Eller

Başparmak ve işaret parmağınız arasında bulunan He Gu noktaları da önemli masaj noktalarındandır. He Gu noktalarına masaj yapmak baş ağrılarını ve tıkanmış sinüzitleri rahatlatır. Her bir ele 30 saniye masaj uygulayabilirsiniz.

- Üçüncü göz

Yintang noktası ya da üçüncü göz noktası denilen yer alnınızın ortasında, iki gözün arasının hemen üzerinde yer alır. Bu noktaya 1 dakika boyunca dairesel hareketlerle, hafif bir masaj yapabilirsiniz.

- Kaş içleri

Her iki kaşın da iç kısmında bulunan Zan Zhu noktalarına 1 dakika kadar yoğun baskı uygulayabilirsiniz. Hareketleri dairesel şekilde yapın. Bu noktalara masaj yapmak aynı zamanda sinüslerinizdeki doluluğua da yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda da baş ağrınız hafifler.

- Elmacık kemiklerinin ucu

Yingxiang noktaları, dudaklarınızın bittiği noktadan yukarı doğru, gözlerinizin altına doğru yer alır. Bu noktalara yapılan 1 - 2 dakikalık masajlar hem baş ağrısını, hem sinüziti hem de stresi hafifletmeye yarar.

- Saçlarınızın başlangıç noktasının üst kısmı

Alnınızın hemen üst kısmında, başınızın her iki yanında kafanızın diğer taraflarına göre daha yumuşak noktalar vardır. Bu noktadan bir tane de tam orta kısımda bulunur. Parmak uçlarınızla bu noktalara 10 - 40 saniye arasında hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

- Omuz kökleri

Omuz başı ile boyun arkasının tam ortasında bulunan bu noktaya masaj yapmak, boyun ve omuz sertleşmelerini, boyun ağrısını hafifletir. Bunun yanısıra astım ve diğer spazmlara da yardımcı olacaktır.

- Ayak parmakları arası

Ayak başparmağı ve ikinci parmağın arasındaki nokta önemli bir basınç noktasıdır. Bu noktaya masaj yapmak, baş ağrısı, göz yorgunluğu, romatizmal ağrılar ve ayak kramplarına iyi gelir.

#akupuntur #basagrisi #migren #saglik #tedavi 

 

Devamını Oku
Dikkat! Baş ağrılarından ve migrenden akupunktur ile kurtulabilirsiniz

Ramazan ayı için sağlıklı beslenme önerileri

Sağlık Bakanlığı vatandaşların #Ramazan ayında beslenmeyle ilgili #saglik sorunları yaşamaması için öneriler yaptı.