Coronavirus (Covid-19)

  • 232,110,407Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,754,382Ölü Sayısı
  • 18,623,669Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Einstein ve Dali'nin Kullandığı Çok Kısa Süreli Uyku Yöntemi: Microsleep

Albert Einstein ve Salvador Dali'nin çok ilginç uyku düzenleri varmış.

Salvador Dali ve Albert Einstein'ın ortak bir özelliği varmış. her ikisi de micro-nap diye tabir edebileceğimiz çok kısa süreli uykulara dalıyormuş. bu micro uykuları şöyle organize ediyorlarmış. bir sandalyeye oturuyorlar ve ellerine ağır bir anahtarlık alıyorlar. ellerinin altına yere bir tabak gibi ses çıkartabilecek bir şey bırakıyorlar. anahtarlar ellerindeyken uykuya dalıyorlar ve derin uykuya geçtiklerinde anahtarlık ellerinden kayıp yere düşüyor ve gürültü ile uyanıyorlar. işte buna micro-nap deniyormuş.

Peki neden bu iki deha bu tip bir uyku düzeni oturtmuşlar?özetle hypnagogic duyular bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken yaşadığı akılda kalıcı rüya benzeri deneyimlerdir diyebiliriz.

Hypnagogic durumdaki kişi her ne kadar tamamen uyanık gibi gözükse de beyin dalgaları kişinin teknik olarak uyuduğunu gösterir. ayrıca, kişi bulunduğu durum hakkında tamamen bilinçli olabilir. bu durum, bazı teknikler kullanarak bilinçli olarak uyanma durumundan direkt rüya durumuna girmesiyle oluşur. kimi sanatçı, müzisyen, mimari mühendis ve yaratıcılık isteyen diğer meslekteki insanlar, düşüncelerini özgür bırakıp yeni yaratıcı fikirler ürettikleri hypnagogia'dan faydalanmışlardır. dali ve einstein da kurguladıkları micro-nap'ler ile hypnagogia'yı kendi menfaatleri için kullanmayı başarmış kişilerdir.

#hypnagogia #hypnagogic #Einstein #dali #uyku #microsleep

Devamını Oku
Einstein ve Dali'nin Kullandığı Çok Kısa Süreli Uyku Yöntemi: Microsleep