Coronavirus (Covid-19)

  • 199,802,563Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,252,990Ölü Sayısı
  • 15,305,030Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Hadi ipucu 22 Mayıs 2019 : 'Yüzümle Mutluyum Günü' hangi tarihte? 12.30 yarışması

Mini hadi bugün 12.30’da!
İpucumuz bugün bir dernekten geliyor. Yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireyler için çalışan, alanında ülkemizde faaliyet gösteren ilk ve tek sivil toplum kuruluşu olan Yüzümle Mutluyum Derneğinin amacı; insanların dış görünüşleriyle değil kişilikleri ve yaptıkları ile kabul edildiği toplumsal bilincin sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Peki dernek tarafından farkındalık için belirlenen 'Yüzümle Mutluyum Günü' tarihini bilen var mı?
Cevap: 23 Mayıs
Yüzümle Mutluyum Derneği yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireyler için çalışan ülkemizde kurulan ilk ve tek dernektir. Dudak damak yarıkları, gelişmeyen kulak kepçesi vakaları, yüz bölgesinde kemik ve doku gelişimini etkileyen doğumsal sendromlardan kaynaklı anomalilerin yanı sıra yanık, iz, leke, tümör gibi çeşitli nedenlerle yüz bölgesinde görünür farklılığı olan birey sayısının ülkemize projeksiyon yapıldığında 720 bin olduğu tahmin edilmektedir. Okul, iş, sosyal yaşamlarında insanlar dış görünüşleri nedeniyle irrite edici bakışlarla mücadele etmekte, dışlanmakta, akran zorbalığına ve nefret söylemlerine maruz kalmaktadır. Bu durum bireylerde kaygı ve endişeyi artırmakta, özgüveni zedelemekte, izolasyon ve depresyonu tetiklemektedir.
23 Mayıs, Yüzümle Mutluyum Derneği tarafından yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireylerin farkındalığı için ‘Yüzümle Mutluyum Günü’ olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde 2019 yılında ilk defa yurtdışı ile eş zamanlı 17 – 25 Mayıs tarihleri arası gerçekleşecek ‘Yüzümle Mutluyum Haftası’ ile görünür farklılığı olan bireylerin maruz kaldığı olumsuz tepkileri önlemek, ön yargıları kırmak, yüz görünümü nasıl olursa olsun her insana eşit ve adil yaklaşımın sağlanmasına katkıda bulunmak ve toplumda farkındalığa dikkat çekmek amaçlanmaktadır.
23 Mayıs Perşembe günü herkesten yüzlerine kelebek figürü çizmeleri ya da yara bandı yapıştırıp #yuzumlemutluyum hashtagi ile derneğimizi etiketleyerek sosyal medya hesaplarından paylaşması için destek bekliyoruz. Farkındalık çalışmalarımıza katkı sunan
@hadioynalive teşekkür ederiz.

Devamını Oku
Hadi ipucu 22 Mayıs 2019 : 'Yüzümle Mutluyum Günü' hangi tarihte? 12.30 yarışması