Coronavirus (Covid-19)

  • 44,912,408Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,181,171Ölü Sayısı
  • 10,934,365Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Hayatın en önemli dönemi

Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil,doğumdan altı yaşa kadar  olan süredir.Çünkü bu,bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir.Sadece zeka değil,insanın büyün mümkün becerileri bu dönemde oluşur.Hiçbir yaşta çocuk,zekice bir yardıma,bu dönemde olduğu kadar yardıma ihtiyacı olmaz.

  #mariamontessori

  #beceri

  #6yaş

  #çocukk

  #çocukbüyütmek

  #zekagelişimi 

  

  

Devamını Oku

İnsanla yapay zekanın ortak yaşamı: Simbiyotik süper zeka

"Herkes İçin Robot" sloganıyla yola çıkan ve ev toplayan robotu geliştiren Preferred Networks'ün genç CEO'su Toru Nishikawa da öğrenen makina teknolojisinin korkulacak bir şey olmadığını savunanlardan:

"Hatta iyi tarafı, ortalığı robot topladığı ve neyi nereye koyduğunu hatırladığı için artık 'anahtarımı nereye koydum' diye ortalıkta dolanmayacaksınız" diyor.

Preferred Networks'ün diğer kurucusu Daisuke Okanohara ise "Robotlar mükemmel değillerdir. İnsanlar kadar iyi iletişim kuramazlar. İnsanlarla daha çok etkileşime ihtiyaçları var" diyerek yeni teknolojilerin insanlar tarafından kabul edilmesinde iletişimin önemine değiniyor.

Gerçekten de Preferred Networks'ün Tokyo'daki fuarda gösterdiği robot, sesli insan komutlarını anlıyor, belli eşyaların belli yerlere konulması istendiğinde doğru tepki verebiliyor.

Bu örneğin gösterdiği önemli bir eğilim var: Endüstri 4.0'ın teknoloji guruları Toplum 5.0'ın #IoT, yapay #zeka, büyük veri gibi konularla ilgili endişelerinin fazlasıyla farkında.

İleride yapay zeka gibi sistemlerin insanlarla işbirliğine gidip beraber bir "simbiyotik süper zeka" oluşturacaklarının işaretleri şimdiden görülmeye başlandı bile.

Yapay zekanın keşfedildiği yer olarak kabul edilen Boston'daki ünlü MIT (Massachusetts Institute of Technology ), bu hafta, 1 milyar dolara, tamamen yapay zekanın geniş toplumsal etkilerini araştırma amaçlı yeni bir okul kuracaklarını duyurdu.

Öğrenciler ve eğitmenler bu yeni okulda bilgisayar ve diğer bilimleri bağımsız değil, bütünleşik şekilde çalışacaklar. Örneğin bir antropolog, kendi dalında yapay zekayı nasıl kullanacağını öğrenecek.

"Bilgisayarlar artık sadece uzmanların alanı olmaktan çıktı" diyor MIT'nin başkanı Rafael Reif. "Her yerdeler ve bu yüzden de herkes tarafından anlaşılıp yetkin şekilde kullanılmaları gerek."

#BBC

Devamını Oku
İnsanla yapay zekanın ortak yaşamı: Simbiyotik süper zeka

Süper zeka ve androidlerin istilası

Süper zeka ile ilgili kaygılar, ilk defa Oxford Üniversitesi'nde felsefeci Nick Bostrom tarafından "Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies" adıyla kitaplaştırılmış ve Stephen #Hawking ve Elon #Musk gibi yapay zeka şüphecilerini etkilemişti.

Bostrom süper zekayı, "bilimsel yaratıcılık, bilgelik ve sosyal beceri de dahil olmak üzere, her alanda en üstün insan beyninden bile daha akıllı bir zeka" olarak tanımlıyor.

Amerikan Yapay Zeka Derneği'nin (American Association for Artificial Intelligence) üyesi Stanford Profesörü Ed Feigenbaum ve tanınmış robotikçi Rodney Brooks gibi uzmanlar ise makinelerin kendi başlarına veya daha da korkutucusu sadece kendilerini düşünecekleri devirlere çok zaman olduğunu söylüyorlar.

Ne var ki #Google'ın #DeepMind öğrenen makinasının üç bin yıllık Go oyununu 40 günde hatmedip dünyanın en iyi Go oyuncusu Ke Jie'yi 3-0 yendiği bir zamanda, bu geleceğin ne kadar uzak veya yakın olduğu sorusu sürekli gündemde.

AAAI üyeleri arasında yapılan kısa ankette, uzmanların yüzde 92'den fazlası süper zekanın önümüzdeki 10-25 yıl gibi öngörülebilir gelecekte gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Hatta dört uzmandan biri, süper zekanın asla olmayacağını söylüyor.

"İnsan beyninin milyarlarca yıllık evrimiyle rekabet ediyoruz. İnsanlarla rekabet eden, hatta bazen onları geçen tek amaçlı programlar yazabiliriz. Ama gerçek dünya [sanalın aksine] tek boyutlu problemlerin düzgün bir şekilde sıralandığı bir yer değil" diyorlar.

Felsefeci Nick Bostrom gibi felaket tellallarının öngörülerine rağmen yapay zekanın tıbbi hataları önlemeden araba kazalarını azaltmaya pek çok potansiyel yarar sağladığı gerçek.

Ancak gelecekte bu potansiyeli akıllıca kullanmak ve Endüstri 4.0'la beraber yaşamak için Toplum 5.0'ın doğru eğitilmiş olması şart. Ne var ki Alman Endüstrisi Federasyonu Başkanı Dr. Dieter Kempf'e göre Almanya gibi bir ülkede bile "kızların yüzde 50'den fazlası ilkokul öğretmeni olmak istiyor. Mühendis olmak istemiyorlar."

Ülkeleri yönetenlere de büyük iş düşüyor, çünkü genelde politika üretecek olanlar hızla değişen teknolojinin çok gerisinde kalıyorlar.

Nitekim, yapay #zeka gibi konuları anlayabilmek için İngiliz Parlamentosu bu hafta tarihinde ilk defa Pepper adlı bir robotu konuşmaya davet etti.

Japon SoftBank'ın geliştirdiği Pepper, geçen yıl da Tokyo'nun güneyinde Yokohama'daki bir Budist tapınağında cenaze töreninde dua okuyacak rahip bulunamayınca onun yerine geçerek çığır açmıştı.

Ancak 2011'deki Fukushima nükleer santralı gibi felaketlerin temizliği için neden insanlar yerine robotların kullanılmadığı tartışma konusu olmaya devam ediyor.

#BBC

Devamını Oku
Süper zeka ve androidlerin istilası

Zengin mi Yoksa Fakir mi Olacaksınız?

Paranın insana mutluluk getirmeyeceğini söylerler, ama çoğumuz yine de o mutluluk vermeyen paracıkların biraz fazla olmasında sakınca görmez. Öyleyse, şimdi ihtiyacınız olandan daha fazla mı yoksa ancak idare edecek kadar mı paranız olacağını öğrenelim! Cevap vermeniz gereken 10 soru var. Üstünde çok düşünmeden aklınıza ilk gelen seçeneği işaretleyin!

Bu video sadece eğlence ve bilgi amaçlıdır ve herhangi bir profesyonel, tıbbi veya psikiyatrik tavsiyenin yerine geçmez.

Zaman bilgileri:
1.Soru
0:44
2.Soru
1:26
3.soru 
2:15
4.soru 
2:49
5.soru 
3:32
6. soru
4:08
7. soru
4:55
8. soru
5:35
9.soru 
6:21
10. soru
7:09
100 ila 160 puan arasında aldıysanız
7:53
170 ila 230 puan arasında aldıysanız
8:24
230 ila 300 puan arasında aldıysanız
8:48

Özetler:
- Size bir teklifte bulunuldu: Ya hemen 10.000 liranız olacak ya da bir yıl bekledikten sonra 100.000 lira kazanacaksınız. Hangisini seçerdiniz?
- Üçüncüsünü bedavaya almak için, hiç satın almayı planlamadığınız ikinci bir çift ayakkabıyı alır mıydınız?
- Alışverişten bahsetmişken, hiç alışveriş listesi hazırlıyor ve bir bütçe belirliyor musunuz?
- Herkesin dilinde olan o yeni akıllı telefonu alır mıydınız?
- Sizin için en harika doğum günü hediyesi nedir?
- 1000km uzakta olsa dahi 2 gün sonraki bedava bir konsere gider miydiniz?
- Yeme alışkanlıklarınızı tarif edin.
- İyi bir maaşı olan ama sıkıcı bir işi mi, yoksa parasal olarak riskli ancak zevkli bir bir işi mi tercih ederdiniz?
- Size bir terfi önerildiğini düşünün, ancak bu durumda en iyi arkadaşınızı işten kovmak zorunda kalacaklar. Ne yapardınız?
- Sizce hayatın anlamı nedir?
-100 ila 160 puan aldıysanız, Tasarruf Modunda yaşıyorsunuz demektir.
- Eğer final puanınız 170 ila 230 puan arasında ise, Oldukça Rahat edeceksiniz.
- Eğer toplam puanınız 230 ila 300 puan arasındaysa, tebrikler! Siz geleceğin Sabancısısınız!

 

#zeka
#ilginc
#testler
#insan
#eglence
#anket
#test

Devamını Oku

Zekanızı Öğrenmek İster misiniz ?

Zekanız Ne Kadar çalışıyor?

Verdiğiniz Cevap Gerçek Karakterinizi Ortaya Çıkarıyor! 

Belki endişeli, belki paranoyak özellikler taşıyor olabilirsiniz.

Bunlar verdiğiniz cevapları da etkiliyor.

Zeka seviyenizi görebileceğiniz beyninizi zorlayacak 6 soru.

Zekanız ne kadar gelişmiş bu test ile öğrenin.

#zeka
#ilginc
#testler
#insan
#eglence

Devamını Oku

Zekat nedir?

Ramazan ayında hakkında en çok soru sorulan konulardan biri de zekattır. Kim, kime, hangi kıstaslara göre, nasıl zekat verebilir? İşte tüm bunların cevapları.
Müslüman olan zenginlerin ellerindeki değerlerden, ihtiyaç sahiplerinin hakkı olduğu kabul edilen (Mearic 70/22-25) kısma ve bu ibadete zekat denir. Verilmesi gerekliliği ayet ve hadis ile sabittir. Bu anlamı ile 30 ayette bahsi geçmektedir.

Toplumdaki ekonomik dengelerin zenginler lehine gelişmesiyle, fakir-zengin arası ekonomik, sosyolojik ve psikolojik uçurumun oluşmasına engel olmak gibi bir fonksiyonu vardır.

Zekat'ın kelime anlamı ise, "artma, çoğalma, arıtma, bereket" tir.
#zekat #fitre #fidye
@zekat @fitre @fidye

DAHA FAZLASINI ÖĞRENMEK İÇİN :

https://www.sabah.com.tr/zekat

Devamını Oku