Cenova'da OHAL ilan edildi

İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde Morandi Köprüsü’nün bir kısmının çökmesinin ardından, kentte 12 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.
Facia dolayısıyla kabineyi Cenova’da olağanüstü toplayan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, toplantının ardından yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği olay nedeniyle kentte bir yıl süreyle OHAL ilan edildiğini açıkladı.
Başbakan Conte, köprü ve bağlantı yollarının işletme ve bakım hakkını elinde bulunduran özel şirketi işaret ederek, "Autostrade şirketlerinin yetkilerini iptal etme işlemlerine başlayacağız." dedi.

Köprünün çökmesiyle çok sayıda aracın düştüğü, bazı araçlar ve çevredeki binaların enkaz altında kaldığı olayda hayatını kaybeden kişi sayısı, 39’a yükseldi. Ölen kişilerden üçünün 8, 12 ve 13 yaşında çocuklar olduğu, 5 kişinin kimliğinin belirlenemediği aktarıldı. Faciada 12'si ağır olmak üzere 16 kişinin yaralandığı, kayıp kişilerin bulunduğu kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Devamını Oku
HaberX Editör

Almanya'dan 'üçüncü cinsiyet'e onay

Almanya hükümeti, doğum belgelerinde üçüncü cinsiyet opsiyonunu mümkün kılan yasa tasarısını onayladı.
Almanya Federal İçişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, yapılan değişikliğe uygun olarak ülkede ‘erkek' ve ‘kadın' cinsiyetinin yanı sıra, ‘interseks' cinsiyet de olacak. Böylelikle Alman hükümeti, ‘erkek' veya ‘kadın' olduğuna karar veremeyenlere yardımcı olmaya planlıyor.
Almanya Anayasa Mahkemesi'nin 10 Ekim 2017 tarihli kararına uygun olarak geliştirilen tasarı, Federal Meclis tarafından incelenecek.

‘Üçüncü cinsiyet' Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Kanada, Hindistan, Pakistan ve Nepal'de de yasal olarak tanınıyor.

Devamını Oku
HaberX Editör

Pence: Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, sosyal medya hesabından "Rahip Brunson, masum bir adam, adalet onun serbest bırakılmasını istiyor. Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" mesajını paylaştı.

HaberX Editör

Beyaz Saray, aynı telden çalmaya devam ediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Rahip Brunson'un serbest bırakılması halinde yaptırımların kaldırılabileceği açıklamasını yaptı.

Basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sanders ''Brunson'un bırakılması halinde Türkiye'ye ek ithalat vergileri kalkmayacak. Çünkü bu mesele bizim ulusal güvenliğimizle ilgili. Fakat Brunson'in serbest kalması durumunda Türk yetkililere uygulanan yaptırımları kaldırmayı düşünürüz'' açıklamasını yaptı.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Türkiye, Türk Akımı'ndan ne gibi avantajlar elde edecek?

Gazprom'un yönetim kurulu üyesi Oleg Aksyutin, doğalgaz sevkiyatında transit ülke konumunda yer alan ülkelerin elde edeceği avantajları anlattı.

Türkiye üzerinde Avrupa'ya uzanması ve böylelikle Türkiye'yi doğalgaz sevkiyatında transit ülke yapması planlanan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı'nın inşası hızla devam ederken Gazprom'dan transit ülkelerin elde ettiği avantajlarla ilgili önemli bir açıklama geldi.
Rus basınına açıklamalarda bulunan Gazprom yetkilisi Oleg Aksyutin, "Transit ülke olmak bir çok avantaj sağlıyor. Gaz transfer eden ülkeler, transit ülkeye ödeme yapıyor. Ayrıca transit ülkeler, doğalgaz tüketimindeki olası artışı karşılamak için gaz rezervine sahip oluyor. Bu tür projeler, ekonomik, bölgesel ve sosyal kalkınma için de temel oluşturuyor" dedi.

Gazprom'un 7 Mayıs 2017'de yapımına başladığı Türk Akımı projesi, her biri 15.75 milyar metreküp hacimli iki kolun yapımını öngörüyor. Türkiye'nin gaz ihtiyacını karşılayacak ilk kolun Mart 2018'de devreye alınması, Avrupa'ya uzanacak ikinci kolun da 2019 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Devamını Oku
HaberX Editör

Ünlü yatırımcı Marc Faber: Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı

Uluslararası finans piyasalarındaki kriz tahminleriyle tanınan ünlü yatırımcı Marc Faber, Türkiye'nin yeni iş birlikleri konusunda seçenekleri bulunduğunu belirterek, bir miktar Türk hissesi alacağını ve Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı olduğunu söyledi.

'The Gloom, Boom & Doom Report'un yayıncısı ve editörü olan Marc Faber, ABD'nin dış ve ekonomi politikalarının doğru olmadığını belirterek, "Trump dış politikada diplomasi yürütmüyor. Züccaciye dükkanındaki fil gibi. Ona, buna sataşıyor ama ortada hiçbir şeklide diplomasi yok" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından, elinde alternatif seçeneklerin olduğunu belirten ünlü yatırımcı, "Türkiye'nin elindeki Trump kartı; NATO. NATO'nun Türkiye'de son derece önemli üsleri var. Uzun vadede Türkiye'nin elinde iki seçenek mevcut; Avrupa ile yakınlaşıp NATO içerisinde kalabilir ya da Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılabilir. Bu Türkiye'nin batıyı terk ettiğine ya da artık daha az ilişki içerisinde olacağına, Rusya ve Çin ile daha fazla ilişki kuracağına işaret eder. Bu Sayın Erdoğan'ın elindeki bir olasılık. Sanıyorum Trump bunun çok gerçekçi bir olasılık olduğunu anlamıyor" ifadelerini kullandı.
Faber, "Türk hisseleri ABD doları üzerinde değerlendiriliyor. Şu anda alım sınırı içerisindeler. Bir miktar Türk hissesi alacağım, ETF's (Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak ifade edilen Exchange Traded Funds). Şu anda elimde Türk tahvilleri var. Portföyüm içerisinde çok büyük miktarda olmasa da mevcut. Bence Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı" yorumunu yaptı.

Faber, Türkiye'nin ilerleyen dönemde volatiliteden etkilenmemek için ilerleyen dönemde hassasiyetlerini azaltıp, ticaret açığını daraltması ve cari açığı ortadan kaldırması gerektiğini de söyledi.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Nükleer savaş tesadüfen başlayabilir

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Rusya, ABD ya da Çin'in tesadüfen dünya çapında nükleer savaş başlatabileceklerini yazdı.

Derginin haberinde, dünya güçlerinin daha önce sahip oldukları izleme ve keşif sistemlerini sadece nükleer balistik füze fırlatılışlarını izlemek için kullandığını, şimdiyse aynı sistemlerin nükleer olmayan başlıkların takibinde de kullanılmaya başladığına dikkat çekilerek, sistemlerin nükleer ve nükleer olmayan silahları tesadüfen karıştırabileceği ve bunun karşı tarafın saldırmasına yol açabileceği vurgulandı.

Ülkelerin rakiplerini şaşırtmak için nükleer ve nükleer olmayan silahları ayı yerlere konuşlandırdığı ifade edilen haberde, örneğin Rusya'nın nükleer başlıklı balistik füzeleri taşıyan denizaltılarını, sıradan silahlarla donatılan denizaltılarla aynı yerlere konuşlandırdığı kaydedildi.

Küresel nükleer savaşın başlaması için diğer bir nedenin de izleme amaçlı askeri uyduların eksikliği, ayrıca eskiyen sistemlerin devreden çıkarılması olduğu belirtilen haberde, ABD'de şu anda hem nükleer, hem de nükleer olmayan füzelerin fırlatılmasını izlemek üzere Advanced Extremely High Frequency uydusundan sadece 4 adet hazırlandığı, bu sayının şimdiki şartlarda son derece yetersiz olduğu kaydedildi.
Bu sorunun çözülmesi için ülkelerin nükleer ve nükleer olmayan silahları ayırması ya da nükleer başlıkları takip edebilecek, ancak normal başlıklara tepki vermeyecek özel uyduların geliştirilmesi gerektiği belirtilen haberde, ancak yüksek maliyet nedeniyle böyle bir çözümün seçilmesinin de zor olduğuna dikkat çekildi.

Devamını Oku
Tansu Tomak

RTÜK Başkanı'ndan ABD ürünlerinin reklamlarına karşı 'hassasiyet' çağrısı

RTÜK Başkanı Yerlikaya, "Amerikan ürünlerinin ticari reklamı konularında medya yayın kuruluşlarımızın daha hassas davranmasının ülkemiz ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda iyi olacağı kanaatindeyim" dedi.
Türkiye'de televizyonlarda yayımlanan film ve dizilerin büyük bölümünün ABD menşeli olması ve ticari iletişimde Amerikan ürünlerinin reklamının yapılmasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, televizyonların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini söyledi.
ABD'nin film endüstrisi üzerinden kendi kültürünü yaydığına işaret eden Yerlikaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Devletimizin politikaları ve içinde bulunduğumuz konsept itibarıyla Amerikan emperyalizmi, kültürünün yayılmacılığı ve Amerikan ürünlerinin ticari reklamı konularında medya yayın kuruluşlarımızın daha hassas davranmasının, ülkemiz ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda iyi olacağı kanaatindeyim".

Devamını Oku
HaberX Editör

Trump'ın eski danışmanı: Trump beni susturmaya çalışıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı Omarosa Manigault Newman, yayımladığı iddialar nedeniyle Başkan'ın kampanya ekibinin kendisini susturmaya çalıştığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı Omarosa Manigault Newman'ın 'Dengesiz' (Unhinged) isimli kitabında kaleme aldığı iddialarla zorda kalmasının ardından ikili arasındaki söz düellosu kızıştı.
Newman'ın kitabında 'ırkçılıkla' suçlamanın yanısıra 'köpek gibi davrandığını' söylediği Trump, eski kadın danışmanından 'köpek' diye söz eden tweet attı.


Sonraki raundda, Trump'ın kampanya organizasyonu, iddialarını desteklemek üzere ses kayıtları da yayımlayan Omarosa Manigault Newman'ın sessiz kalacağına dair gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle tahkim davası başvurusunda bulundu.

Ardından AP haber ajansına mülakat veren Newman ise Başkan'ın adamlarının kendisini susturmaya çalıştığını söyledi.

''Benim gözümü korkutamayacaklar. Donald Trump'ın zorbalıklarına boyun eğmeyeceğim'' diyen Newman, Rusya'nın Amerikan seçimlerine Trump'ın lehine müdahale ettiği iddialarını soruşturan Özel Savcı Robert Mueller'in ekibine ifade verdiğini söyledi, ama ayrıntıya girmedi.

72 yaşındaki Trump'ın zihinsel çöküş içinde olduğunu ve başkanlığa uygun biri olmadığını savunan Newman, Trump'ın ırkçı bölünme tohumlarını kasten attığını, mitinglerindeki coşkulu kalabalıkla bölünme için çalıştığını ileri sürdü.

''Ben bu ulusu bölünmüş değil birleşmiş görmek istiyorum. Trump'ın tersine ırk savaşı görmek istemiyorum'' dedi.

Beyaz Saray ise Newman'ın karakter sorunları bulunan güvenilmez bir kişi olduğunu iddia etti. Trump'ı yönettiği 'Çırak' isimli reality şovda yarışmacı olduğundan beri, yani 15 yıldır tanıyan, başkanlık kampanyasına ilk destek verenlerden olan Newman'ı yalan söylemekle ve bunun üzerinden para kazanmakla suçladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, danışmanlığı döneminde bu suçlamaların hiçbirini gündeme getirmemiş olan Newman'ın iddialarının tam tersinin gerçek olduğunu, böyle bir noktaya gelmesinin gerçekten üzücü olduğunu savundu.

Diğer yandan Newman'ın geçen yıl kovulmasıyla birlikte Beyaz Saray'da siyah danışman kalmadı. Trump'ın ırkçı bölünme peşinde Afro Amerikalıları aşağılamak için hiçbir fırsatı kaçırmadığını anlatan Newman, son olarak ABD Başkanı'nın NBA'in halihazırdaki en önemli basketbolcusu Le Bron James'in dünyanın en salağı olduğunu ima etmesi, Demokrat Partili milletvekili Maxine Waters'dan düşük IQ'lu diye söz etmesi örneklerini vererek şöyle devam etti:

''O bu ulusu bölmek istiyor, kendi taraftarlarını başarılı Afro Amerikalıların üzerine saldırtmak istiyor. Mitinglerini kullanarak insanları Afro Amerikalıları alaşağı etmeye kışkırtıyor. Tüm bunlar bu adamın bizi birleştirmek istemediğinin, tam tersine, bilhassa bölmek istediğinin delili.''

Devamını Oku
HaberX Editör

Emekliler, ağustos maaşlarını 18'inden itibaren çekebilecek

Emekliler ağustos ayı maaşlarını 18'inden itibaren bankamatiklerden, 20'sinden itibaren bankalardan çekebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) Kurban Bayramı öncesi emekli maaşlarıyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada ''Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos'tan itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos'ta da bankalardan ödenecek" denildi.

HaberX Editör