Coronavirus (Covid-19)

  • 20,827,622Coronavirus Vaka Sayısı
  • 747,584Ölü Sayısı
  • 6,356,564Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Gazeteci Erdal Şimşek, 5 yıl sonra ,TCMB tarafından alınan, rekor seviyedeki faiz indirimi kararını değerlendirdi.

MESELE FAİZ DEĞİL HALA ANLAMADIN MI?
bugünkü videomuzda Türkiye’yi bekleyen bir Evanjelist, Siyonist finans operasyonunu konu edineceğiz. Bugün devletin rejim değişikliğini hedefleyen çok sinsi bir plan ve tuzağı deşifre etmeye çalışacağız.
#TCMB #faiz indirimi,

Merkez Bankası, dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen gecelik faizi yüzde 2'ye çıkardı.

#TCMB, dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı gecelik faiz oranını yüzde 1.50'den yüzde 2'ye yükseltti.

TCMB, 18 Aralık 2017'den bu yana söz konusu faiz oranını yüzde 1.50 olarak uyguluyordu.

Merkez Bankası, dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti

Merkez Bankası döviz listesine yeni para birimi

Katar Riyali, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alım-satım konusu yapılan dövizler listesine alındı.
#Katar Riyali, #TCMB tarafından alım-satım konusu yapılan dövizler listesine alındı.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karar ile Hazine Müsteşarlığı'nın 2008-32/34 sayılı tebliğine ilişkin I-M sayılı TCMB genelgesine göre, Katar Riyali, 'konvertibl ve non-konvertibl dövizler' listesine eklendi. Değişiklik bugünden itibaren geçerli olacak.

Devamını Oku
Merkez Bankası döviz listesine yeni para birimi

Özel sektörün dış borcu 245 milyar doları aştı

Nisan sonu itibariyle özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli #kredi borcu 3.6 milyar dolar artış gösterirken, kısa vadeli borçtaki artış 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu, nisan sonu itibariyle 5.4 milyar dolar artış gösterdi.

#TCMB verilerine göre, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 3.6 milyar #dolar artarak 225.1 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1.8 milyar dolar artarak 20.1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 535 milyon dolar arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 803 milyon dolar artışla 31.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 141 milyon dolar artmış, tahvil stoku ise 793 milyon dolar azalışla 3.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş durumda.

Devamını Oku
Özel sektörün dış borcu 245 milyar doları aştı

Mehmet Şimşek: Merkez Bankası bağımsız kalacaktır, o kadar

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını vereceği gün 'bağımsızlık' açıklaması yaptı. Şimşek, "Merkez Bankası bağımsız kalacaktır, o kadar" dedi.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, Alman finans gazetesi Handelsblatt'a röportaj veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, #TCMB'nin bağımsızlığına ilişkin Türk bürokratlar arasında fikir ayrılığı olup olmadığına ilişkin sorular sorulması üzerine "Merkez Bankası bağımsız kalacaktır, o kadar" açıklamasında bulundu.
TL'nin son dönemdeki değer kaybıyla ilgili soruların üzerine Şimşek, iç etmenlere, ABD'nin faiz artışı kararlarına, güçlü dolar endeksine ve yükselen petrol fiyatlarına atıfta bulundu.

Erdoğan, Londra'da yatırımcılarla görüşmeye gittiği sırada Bloomberg TV'de TCMB ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı:
"Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur. Sebep netice ilişkisine baktığımız zaman faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi aşağı çektiğimiz anda bütün maliyet girdileri aşağı inecektir. Tabii ki Merkez Bankası'nın bağımsızlığı söz konusu.TCMB bağımsız diye yürütmenin başının sinyallerini bir kenara koymaz. Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz."

Devamını Oku
Mehmet Şimşek: Merkez Bankası bağımsız kalacaktır, o kadar

Faiz kararı öncesi dolar/TL 4.54 seviyesinde

Gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.
#TCMB'nin bugün açıklayacağı #faiz kararı öncesi #dolar/TL 4.54 seviyesinden güne başladı. #Euro da 5.36 liradan el değiştiriyor.
Analistler bankanın faiz artırıp artırmayacağı konusunda ayrışıyor. Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Jason Tuvey, faiz artışı beklemezken, ABN Amro Ekonomisti Nora Neuteboom 150 baz puan artışın birden gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Reuters'a göre ise ‘7 Haziran’daki PPK toplantısında TCMB’nin para politikasında bir miktar daha sıkılaştırma yapılacağına dair beklentiler söz konusu' ifadesi kullanıldı.

Devamını Oku
Faiz kararı öncesi dolar/TL 4.54 seviyesinde