Popüler Kullanıcılar

Hadi ipucu 12 Aralık ABD'nin resmi dili nedir? - 20:30 sorusu ve cevabı-

Hadi 12 Aralık 20:30 #hadiipucu sorusu duyuruldu.
#hadi British Side'ın katkılarıyla 20.30'da! Ödül British Side'dan 20.000 TL
Soru: Yabancı dillere aşina hadiciler burada mı? Bu haftaki ipucumuz en yoğun konuşulan ikinci dilin İspanyolca olduğu bir ülkeyle alakalı. ABD'nin resmi dili nedir? Ya da sizce var mıdır?

Cevap: ABD'nin resmi dili yoktur


Amerika Birleşik Devletleri'nde Konuşulan Diller. Federal düzeyde resmi bir dili olmayan ABD'de en çok kullanılan dil İngilizce'dir. Amerikan İngilizcesi'nin kullanıldığı ülkede en çok konuşulan ikinci dil ise Meksika ve Küba'dan gelen göçmenlerden dolayı İspanyolca'dır.

Nüfusun çoğunluğunun ana dili olması itibarıyla İngilizce Amerika'nın en önemli dilidir ama anayasada resmi dil olarak belirtilmemiştir. Ülkede yaşayan 286 milyon insanın 237 milyonu evinde İngilizce konuşur. Nüfusun geri kalanı için İngilizce ikinci dildir ve çoğu insan İngilizce'yi çok az konuşur. Ana dil olarak İspanyolca konuşan 17 milyon insan vardır. İspanyolca'dan sonraki ikinci büyük yabancı dil olan Fransızca 1.7 milyon kişi gibi şaşılacak oranda bir insan tarafından evde konuşulur. Fransızca, Louisiana'da resmi olarak tanınmaktadır (burası 1803'e kadar Fransız hakimiyetinde kalmıştır) ve iki ana dal halinde gelişmiştir: Kanada'dan gelen göçmenlerin konuştuğu Cajun Acadian ve Güney Louisianalı kölelerin neslinden gelenlerin kullandığı Creole Fransızcası. İtalyanca, Almanca, Çince, Korece, Yunanca ve Japonca da kalabalık gruplar tarafından konuşulur. İspanyolca New Mexico'da resmi dildir. California, Texas ve New York eyaletleri Latin göçmenlerin en fazla toplandığı yerlerdir.

Amerika'nın bir yerlerinde konuşulmayan bir dil yoktur hatta dünyanın başka hiçbir yerinde konuşulmayan diller bile vardır. Pennsylvania'nın doğusunda 100.000 kadar kişi Alman ve Felemenkçe şivelerinin bir karışımı olan Pennsylvania Felemenkçe'si konuşur. Kaçının bunu ana dil olarak kullandığına dair bir belge yoktur. Georgia ve Güney Carolina kıyılarında ABD'ye kölelerce getirilen orijinal Afrika dilinin bir şivesi olan ve Gullah adı verilen bir dili konuşur. İbranice, Macarca, Rusça, Lehçe, Sırpça, Ukraynaca, Çekçe, Arapça, Eskimoca, Aleut ve hatta Filipinlerin resmi dili olan ve Tagalog dilini konuşan gruplar da vardır. 300.000 kadar Çingene ana dil olarak Romanca konuşmaktadır.

Yerlilerin Dilleri

Bir buçuk milyon Amerikan yerlisinin 300.000'i evinde bir yerli dili kullanır. En büyük grup Navajo'dur, Arizona'da, Utah'ta ve New Mexico'da yaşayan 100.000 kişinin konuşur; 10.000 kadar Apache, Cherokee, Choctaw, Dakota ve Ojibwa konuşan insan vardır. Diğer pek çok yerli dilini konuşan insanların sayısı gittikçe azalmaktadır: 5.00 kişi Blackfoot, Creek, Keres veya Passamaquoddy konuşur, yine böyle bir sayı Arapaho, Cheyenne, Chickasaw, Comanche ve Crow dilleri konuşur; 2.000 Flathead; binden az Mohave, Seminole ve Pawnee konuşan kişi vardır. İngilizce hiç durmadan ilerlediği için gelecek iki nesil içinde bu antik dillerin çoğu kaybolacaktır.

Devamını Oku
Hadi ipucu 12 Aralık ABD'nin resmi dili nedir? - 20:30 sorusu ve cevabı-

Hadi ipucu Latte Şarkıları Listesinin 5. Şarkısı? 11 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı

Fizy Hadi ipucu paylaşıldı. Latte Şarkıları Listesinin 5. Şarkısı soruluyor. #Hadi bu akşam Fizy Müzik Gecesi ile 20:30’da. Ödül Fizy’nin katkılarıyla 30.000 TL
Bu akşamın ipucu da fizy'den geliyor #Hadiİpucu için hemen fizy’e git, ''Latte Şarkıları'' listesinin 5. şarkısını not etmeyi sakın unutma Yarışmaya herkesten bir adım önde başla
Bu akşamın ipucu da fizy’den geliyor. Fizy, Latte Şarkıları listesinin 5. Şarkısını not etmeyi sakın unutma. Yarışmaya herkesten bir adım önde başla.

Latte Şarkıları Listesinin 5. Şarkısı
Soru: Latte Şarkıları Listesinin 5. Şarkısı

Hadi ipucu cevabı: Sertap Erener – Belki de Dönerim
Hadi bu akşam fizy Müzik Gecesi ile 20:30’da!

Sertab Erener Belki De Dönerim şarkısının sözleri:

Gölde Yalnız Yüzen Suna
Çölü Aşan Kör Fırtına
Vur Gayrı Yükünü Sırtıma
Hem Belki De Dönerim
 
Bir Duman Çek Beni Gitmeden
Tan Yeli Seherden Esmeden
Kesilme Yemeden Içmeden
Ben Belki De Dönerim
 
Boynunu Koklarım Gitmeden
Çıkar Giderim Ses Etmeden
 
Camları Sıkı Ört Ses Olur, Geceler Orman
Telefona Yakın Ol Hoş Olur Arayıp Sorman
Cemre Bir Dökülür, Dövülür Yeni Harman
Belki De Dönerim...
 
Üstünü Sıkı Giy Üşüme, Geceler Ayaz
Resmime Sarılıp Yat Uyu, Özlersen Yaz
Güllerime Su Ver Bu Bahar, Önümüz Yaz
Belki De Dönerim...
 
Gölde Yalnız Yüzen Suna
Çölü Aşan Kör Fırtına
Vur Gayrı Yükümü Sırtıma
Hem Belki De Dönerim
 
Yürür Ayaklarım Kendinden
Ruhumu Yollar Incitmeden
 
Camları Sıkı Ört Ses Olur, Geceler Orman
Telefona Yakın Ol Hoş Olur Arayıp Sorman
Cemre Bir Dökülür, Dövülür Yeni Harman
Belki De Dönerim...
 
Üstünü Sıkı Giy Üşüme, Geceler Ayaz
Resmime Sarılıp Yat Uyu, Özlersen Yaz
Güllerime Su Ver Bu Bahar, Önümüz Yaz
Belki De Dönerim...
 
Camları Sıkı Ört Ses Olur, Geceler Orman
Telefona Yakın Ol Hoş Olur Arayıp Sorman
Cemre Bir Dökülür, Dövülür Yeni Harman
Belki De Dönerim...
 
Üstünü Sıkı Giy Üşüme, Geceler Ayaz
Resmime Sarılıp Yat Uyu, Özlersen Yaz
Güllerime Su Ver Bu Bahar, Önümüz Yaz
Belki De Dönerim...

Devamını Oku
Hadi ipucu Latte Şarkıları Listesinin 5. Şarkısı? 11 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu Alaaddin sihirli lambayı nerede bulur? Hadi 11 Aralık 12:30 sorusu ve cevabı

Ödül Supradyn'den 10.000 TL
Bugün ipucumuz bir masaldan geliyor.#hadiipucu
Hadi 10 Aralık 12:30 ipucu sorusu duyuruldu.
Soru: 'Alaaddin'in Sihirli Lambası' masalında Alaaddin sihirli lambayı nerede bulur?
Cevap: Alaaddin sihirli lambayı Mağarada bulur

Alaaddin'in Sihirli Lambası Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Alaaddin adında bir delikanlı varmış. Alaaddin çok çalışkan ve yardımsever bir delikanlıymış. Günlerden bir gün yardımda bulunduğu yaşlı bir adam ondan bir mağarada kapalı kalmış olan eski bir lambayı ona getirmesini istemiş. Alaaddin yaşlı adamın isteğini yerine getirmek için yola çıkmış.


Hadi ipucu Fizy Latte Şarkıları Listesinin 5. Şarkısı? Hadi 11 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı için tıklayın


Mağarayı bulmuş ama mağara çok ürkütücüymüş. Alaaddin korkarak mağaradan içeri girmiş. Lambayı bulmuş. Lambayı temizlerken lamba birden yere düşmüş ve içerisinden bir cin çıkmış.

-” Dile benden ne dilersen ” Alaaddin şaşkınlıkla : -” Sende kimsin ? -” Ben bu lambanın ciniyim ” demiş.

Aslında Alaaddin’i mağaraya gönderen adam bir büyücüymüş. Lambayı zorla almaya çalıştığında Alaaddin adamın niyetinin kötü olduğunu anlamış ve cine :

-” Bu kötü kalpli adamı çok uzaklara gönder, bize bir daha zarar vermeye çalışmasın” demiş. Cin bu isteği yerine getirmiş ve Alaaddin büyücüden kurtulmuş. Lamba da Alaaddin’ e kalmış. Alaaddin günler önce pazarda iki kişinin taşıdığı tahtın içinde güzeller güzeli Prenses’ i görmüş ve ona aşık olmuş. Sultan’ın kızı olan güzeller güzeli Prenses’ in adı Yasemin’miş. Alaaddin Prenses Yasemin ile evlenmeye karar vermiş. Hayalindeki prensese kavuşmak için cinin ona yardım edeceğini düşünmüş. Prenses Yasemin Sultan’ın biricik kızıymış. Sarayında mutlulukla yaşıyormuş. Alaaddin mağarada bulduğu lamba sayesinde çok zengin olmuş. Prenses’e bir sürü hediyeler göndermiş.

Sultan gelen hediyelere şaşırıp hayretler içerisinde kalmış. Fakat kötü kalpli vezir’in de Prenses’de gözü varmış. Oda Prenses ile evlenmek istiyormuş. Vezir Alaaddin’ den daha çok pahalı hediyeler istemesi için Sultan’ ı razı etmiş. Sultan’ın daha çok hediyeler isteyip Alaaddin’ in bu hediyeleri gönderememesini ve kendisinin Prenses Yasemin ile evleneceğini düşünüyormuş. Paraya düşkün olan Sultan daha çok hediyeler istemiş ama vezir’in düşündüğü gibi olmamış, Alaaddin her defasında Sultan’ın isteklerini fazlasıyla yerine getirmiş.

İstediği bütün hediyeleri göndermiş. Prenses Yasemin heyecanla Alaaddin’i bekliyormuş oda Alaaddin’e aşıkmış. Alaaddin cin’in ona vermiş olduğu uçan halı ile Yasemin’ in balkonuna geceleri gelip Yasemin ile buluşuyormuş. O kadar çok hediye göndermiş ki artık vezirde pes etmiş. Lambanın sırrını bir tek Alaaddin’in annesi biliyormuş. Günlerden bir gün sarayın penceresinin altında bir adam belirmiş.

-” Eski lambalar alıyorum. ” diye bağırmış. Aslında bu adam lambayı ele geçirmek isteyen ve Alaaddin’e kaptıran büyücüymüş. Lambanın sihrini bilmeyen Yasemin onu verip yeni bir lamba alırsa Alaaddin’ in çok sevineceğini düşünmüş ve lambayı adama vermiş. Lambayı ile geçiren büyücü cinden içinde prenses ile birlikte sarayı başka bir yere taşımasını istemiş. Cin bu isteği yerine getirmiş. Olanlar karşısında Alaaddin ve Sultan çok şaşkınmış. Bu durumun sihirden kaynaklandığını Alaaddin biliyormuş. Birden Alaaddin’in aklına cin’in ona çok zor zamanlarında yardımcı olması için verdiği yüzük aklına gelmiş. Yüzüğü parmağına takıp ovuşturduğunda cinin yine geldiğini gören Alaaddin cine :

-” Beni prensesin yanına götür” diye istekte bulunmuş. Cin Alaaddin’in isteğini yerine getirmiş. Alaaddin Prenses’ in bulunduğu yere geldiğinde saklanıp Prenses Yaseminin gizlice yanına giderek ona olanları anlatmış. Prenses Yasemin’e bir parça toz vererek bunu büyücüye fark ettirmeden içirmesini söylemiş. Prenses Yasemin Alaaddin’in ona söylediğini yaparak bu tozu büyücüye içirmiş. Büyücü derin bir uykuya dalmış. Alaaddin lambayı arıyor fakat bulamıyormuş. Nihayet lambanın büyücünün yaslandığı yastığın altında olduğunu görmüş ve lambayı almış. Lambayı ovuşturmuş ve cine:

-” Bizi sonsuza kadar bu kötü kalpli büyücüden kurtar. ” demiş. Cin bu isteği yerine getirmiş ve büyücüyü göndermiş. Alaaddin tekrar lambayı ovuşturmuş ve Cine: -” Bizi ve sarayımızı hemen ülkemize götür. ” diye emir etmiş. Bunu duyan cin parmağının bir hareketiyle bu isteği hemen yerine getirmiş. O günden sonra hep birlikte mutlu bir hayat yaşamışlar.

Onlar ermiş muradına bir çıkalım kerevetine……

Devamını Oku
Hadi ipucu Alaaddin sihirli lambayı nerede bulur? Hadi 11 Aralık 12:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 10 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Romalılar Döneminde Yollara Dikilen Taşlara ne denir?

Hadi 10 Aralık 20:30 ipucu sorusu duyuruldu.

Son dakika haberi: Hadi saat 20,30 joker kodu ve ipucu sorusu yayımlandı. Yayımlanan soruda, Romalılar döneminde yollara dikilen, yolun güzergahını ve merkeze uzaklığını gösteren taşlara ne ad verildiği soruldu. İşte cevap.

Romalılar Döneminde Yollara Dikilen Taşların Adı Ne? Hadi Dergilik İpucu Sorusu 

Gerçek para ödüllü bilgi yarışması uygulaması Hadi bugün saat 20:30 'da 100 bin TL'lik ödül dağıtacak.

Hadi İPUCU SORUSU

#Hadi 10 Aralık ikinci yarışmasının ipucu sorusu yayımlandı. Yayımlanan ipucu sorusunda Romalılar döneminde yollara dikilen yolun yönünü ve merkeze uzaklığını gösteren taşlara ne denir? sorusu paylaşıldı.

Romalılar döneminde yollara dizilen ve yolun yönü ile merkeze uzaklığını gösteren taşlara
Cevap: Mil Taşı

Devamını Oku
Hadi ipucu 10 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Romalılar Döneminde Yollara Dikilen Taşlara ne denir?

Hadi bilgi yarışması joker nasıl kazanılır?

Yarışma her gün saat 12:30 ve 20:30’da yapılıyor. Binlerce kişinin aynı anda canlı oynadığı yarışmanın sunuculuk koltuğundaysa başarılı oyuncu Müge Boz oturuyor.  Yarışmayı kazanabilmek için belirlenen saatlerde yayına canlı olarak katılıp, 12 adet soruya doğru cevap vermeniz gerekiyor. Kullanıcılardan oldukça başarılı tepkiler alan uygulamanın her yarışmasına yaklaşık 200 bin kişi katılıyor. Peki 12 soruya tüm kullanıcılar doğru cevap verirse ne oluyor ? Ödül tüm kullanıcılar arasında paylaştırılıyor. Yani 6 bin TL ödüllü bir yarışmayı 300 kişi kazanırsa, kişi başı 20 TL gibi bir tutar düşüyor.
#Hadi Joker nasıl kazanılır ?
Yarışmada joker kazanabilmek için arkadaşlarınızı davet etmeniz gerekiyor. Fakat şunu unutmayın. Her yarışmada sadece 1 joker kullanma hakkınız var.

Joker kazanmak için uygulamada “Joker kazan” seçeneğine dokunun.

Referans kodun alanında bulunan kod, üye olan arkadaşınız tarafından referans kullanıcı ekle alanından eklenmesi gerekiyor. Uygulamayı arkadaşlarınla paylaş seçeneğine tıklayarak , uygulamayı Whatsapp veya Facebook gibi sosyal medya platformlarından paylaşarak da joker kazanabilirsiniz.

Yarışmada Jokerler büyük avantaj sağlıyor. Her yarışmada 1 adet joker kullanma hakkınız var. Ayrıca bu jokerinizi 12. Soru yani final sorusunda kullanamıyorsunuz. Diğer sorulardan herhangi birine yanlış cevap verirseniz jokeriniz devreye giriyor ve yarışmadan elenmiyorsunuz.
okerin ile yanlış cevabında elenmez ve yarışmada devam edersin. Referans kodun ile Hadi’ye kayıt olan ve ilk yarışmasını oynayan her arkadaşın için bir joker kazanırsın. Jokerler her yarışmada otomatik ve bir defa kullanılır.

Devamını Oku
Hadi bilgi yarışması joker nasıl kazanılır?

Hadi ipucu 10 Aralık sorusu ve cevabı: Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter ve Howard Wolowitz karakterlerinin yer aldığı dizi hangisidir?

Ödül Supradyn'den 10.000 TL
Bugün ipucumuz dizi tarihinin sevilen klasiklerinin birinden geliyor.#hadiipucu
Hadi 10 Aralık 12:30 ipucu sorusu duyuruldu.
Soru: Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter ve Howard Wolowitz karakterlerinin yer aldığı dizi hangisidir?#hadi
Cevap: The Big Bang Theory
Karşınızda müthiş bir komedi dizisi... İleri derecede zeki ama sosyal hayatlarında bir o kadar başarısız olan dört gencin maceralarını konu alan "The Big Bang Theory" dizisinde, güzeller güzeli yeni komşuları Penny'nin de ekibe dahil olması komedinin dozunu arttırıyor...

Hadi ipucu 10 Aralık sorusu ve cevabı: Roma Döneminde Yollara Dikilen Taşlara ne denir?

Cevap: Mil Taşı

Devamını Oku
Hadi ipucu 10 Aralık sorusu ve cevabı: Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter ve Howard Wolowitz karakterlerinin yer aldığı dizi hangisidir?

Hadi ipucu 9 Aralık sorusu ve cevabı:Çikolata karıştırma işlemine ne ad verilir?

Canlı Bilgi Yarışması Hadi ipucu sorusu cevabı belli oldu. Hadi Instagram'dan Çikolatanın üretimi sırasında sıvılaştırılarak daha lezzetli olması için karıştırılması işlemine ne ad verildiğini biliyor muyuz? 

cevap:KONÇ

9 Aralık Hadi ipucu sorusu cevabı belli oldu. Hadi bugünkü ipucunu Instagram hesabından, Çikolatasız yapamam diyen hadiciler burada mı? Bugünkü ipucumuz sizler için geliyor. Çikolata yemenin verdiği keyif ve mutluluk konusunda hemfikirsek, bu lezzetli yiyeceğin bir de üretim aşamalarına bakalım o zaman. Çikolatanın üretimi sırasında sıvılaştıtılarak daha lezzetli olması için karıştırılması işlemine ne ad verildiğini biliyor muyuz? İpucu içinde ipucu: Konç... şeklinde bir paylaşımda bulundu. Hadi bu akşam Instagram 20.30'da yayınlanacak olan yarışmasında 20.000 TL değerindeki ödülü tüm soruları bilen yarışmacıları arasında bölüştürecek.

#hadioynalive #hadi #canlıbilgiyarışması 

Devamını Oku
Hadi ipucu  9 Aralık sorusu ve  cevabı:Çikolata karıştırma işlemine ne ad verilir?

Hadi ipucu 8 Aralık sorusu ve cevabı: Tarzan Efsanesi filminde Jane'i kim canlandırıyor?

Hadi 8 Aralık 20:30 ipucu sorusu duyuruldu.
Hadi ipucu Tarzan Efsanesi filmi Jane kimdir sorusu merak ediliyor. #Hadi ipucu 8 aralık joker kodu araştırılıyor. #Hadiipucu sorusu nedir? 8 Aralık'ta ipucu olarak, "Hadiciler toplansın! Bu akşam 20.30'daki Hadi TV+ Film Gecesi için ipucu Tarzan Efsanesi filminden geliyor.
Soru: Tarzan'ın vazgeçilmez aşkı Jane karakterini hangi oyuncunun canlandırdığını biliyor musun? Heyecan dolu sahneleri ve büyüleyici hikayesiyle Tarzan Efsanesi, TV+ film kategorisinde seni bekliyor!" sorusu soruldu.
CEVAP: Margot Robbie
Tarzan Efsanesi, Edgar Rice Burroughs tarafından yaratılmış hayali karaktere dayanan bir 2016 yılı Amerikan aksiyon macera filmi. David Yates tarafından yönetilen film Adam Cozad ve Craig Brewer tarafından yazılmıştır.

Devamını Oku
Hadi ipucu 8 Aralık sorusu ve cevabı: Tarzan Efsanesi filminde Jane'i kim canlandırıyor?

Hadi ipucu 7 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Kahramanmaraş'ın plakası

Hadi 7 Aralık 20:30 ipucu sorusu duyuruldu.

hadi
Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra İstiklal Madalyası ile ödüllendirilerek "Kahraman ünvanı almıştır. Meşhur dondurmasını sevmeyenimiz yoktur. Ama bugünkü ipucumuz; Kahramanmaraş'ın plakası. Paycell kart numaralarının da ilk iki hanesini oluşturan bu numarayı bilen hadiciler burada mı?
#hadiipucu
Soru: Kahramanmaraş'ın plakası nedir?
Cevap: 46 Kahramanmaraş Plakasıdır.

Devamını Oku
Hadi ipucu 7 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Kahramanmaraş'ın plakası

Hadi ipucu 7 Aralık sorusu ve cevabı: Harika eğitim sistemi ve hamamlarıyla bilinen Kuzey Avrupa ülkesi

Hadi 7 Aralık 12:30 ipucu sorusu duyuruldu.
#hadiipucu
Cep telefonu fırlatma, eşya taşıma yarışmalarıyla ünlü ülke hangisidir sorusu merak ediliyor. Hadi ipucu joker kodu 7 Aralık sorusu araştırılıyor. 7 Aralık’ta ipucu olarak, “ Bugün ipucumuz tuhaf adetleri, müzik grupları, harika eğitim sistemi ve hamamlarıyla bilinen bir Kuzey Avrupa ülkesinden! Cep telefonu fırlatma, eş taşıma ve hayali gitar çalma yarışmalarıyla ünlü ülke hangisidir?” sorusu soruldu.
Cevap: Finlandiya
Finlandiya güneydoğusundaki Savonlinna kasabası 2000 yılından bu yana bu teknolojik organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu ilginç sporda yarışmacılar eskiyen telefonlarını en uzağa atmak için mücadele veriyor. Bu arada, organizatörler ile ortaklık kuran yerel geri dönüşüm merkezi, tüm atıkları topluyor. Tahmin edebileceğiniz gibi birincilik ödülü yeni bir cep telefonu oluyor. Yarışma bayanlar ve erkekler olarak iki kategoriye ayrılıyor ve belirlenen sınırlar içerisinde telefonları en uzağa fırlatılmak için mücadele veriliyor.

Hadi ipucu 7 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Kahramanmaraş'ın plakası 

Cevap: 46

Devamını Oku
Hadi ipucu 7 Aralık sorusu ve cevabı: Harika eğitim sistemi ve hamamlarıyla bilinen Kuzey Avrupa ülkesi