Coronavirus (Covid-19)

  • 244,927,335Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,972,627Ölü Sayısı
  • 17,918,916Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Hadi ipucu 8 Şubat 2020: Eski Roma'da gladyatörlerin dövüştürüldüğü yerlere ne ad verilirdi?

Hadi ipucu 8 Şubat 2020 20:30 #Hadi İpucu Sorusu: Eski Roma'da gladyatörlerin dövüştürüldüğü yerlere ne ad verilirdi?
08 Şubat 2020 20:30 Hadi İpucu Sorusu Cevabı
SORU: Eski Roma'da gladyatörlerin dövüştürüldüğü yerlere ne ad verilirdi?
CEVAP: Arena

Hadi ipucu 8 Şubat 2020: Eski Roma'da gladyatörlerin dövüştürüldüğü yerlere ne ad verilirdi?

Hadi ipucu 4 Ocak 2020: 'Karakomik Filmler', 'Pek Yakında' ve 'Son Umut' filmlerinde rol alan ünlü komedyen kim?

Hadi yarışması 04 Ocak 2020 20:30 #Hadi İpucu Sorusu Cevabı
'Karakomik Filmler', 'Pek Yakında' ve 'Son Umut' filmlerinde rol alan ünlü komedyen kimdir?
CEVAP: Cem Yılmaz

Hadi ipucu 4 Ocak 2020: 'Karakomik Filmler', 'Pek Yakında' ve 'Son Umut' filmlerinde rol alan ünlü komedyen kim?

Hadi ipucu 10 Aralık 2019: Vücuttaki görevlerine göre yapılan benzetmede "süzgeç" olarak da adlandırılan organımız hangisidir?

Hadi 10 Aralık 2019 12:30 #Hadi İpucu Sorusu Cevabı
Hadi ipucu sorusu: Vücuttaki görevlerine göre yapılan benzetmede "süzgeç" olarak da adlandırılan organımız hangisidir?
CEVAP: Böbrek

Hadi ipucu 10 Aralık 2019: Vücuttaki görevlerine göre yapılan benzetmede "süzgeç" olarak da adlandırılan organımız hangisidir?

Hadi ipucu 3 Aralık 2019 : Ayasofya'nın kaç minaresi vardır? 12.30 hadi yarışması ipucu sorusu ve cevabı

#Hadi canlı bilgi yarışması Türkiye'nin ilk canlı, sunuculu ve para ödüllü bilgi yarışması. Her gün 12:30 ve 20:30 'da.

Hadi yarışması 03 Aralık 2019 12:30 Hadi İpucu Sorusu Cevabı belli oldu
SORU: Ayasofya'nın kaç minaresi vardır?
CEVAP: 4

Hadi ipucu 3 Aralık 2019 : Ayasofya'nın kaç minaresi vardır? 12.30 hadi yarışması ipucu sorusu ve cevabı

Prof. Dr. Atmaca’dan obeziteye karşı uyarı ve birlikte mücadele çağrısı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Atmaca, Dünya Obezite Günü nedeniyle düzenlenen "Hadi Samsun: Obeziteye Karşı Hep Birlikte" isimli toplantıda, obezitenin bütün dünyada yaygın ve yetişkinlerin yanı sıra çocukları da etkileyen kronik bir hastalık olduğuna dikkat çekti, bütün Samsunlulara obeziteye karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.
Prof. Dr. Atmaca, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Salonunda gerçekleştirilen toplantıda obezitenin çok basit bir rahatsızlık olmadığını dile getirerek, katılımcıları obeziteye karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 650 milyon obezitelinin olduğunu açıklayan Prof. Dr. Ayşegül Atmaca, Türkiye’de ise 20 milyon obeziteli birey olduğunu, bunun Türkiye’de her 3 kişiden 1’inin obeziteli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

En kolay tanı yöntemi vücut kütle indeksi
Atmaca, obezitenin sağlığı bozabilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlandığını söyledi. Bunun en kolay tanı yönteminin de vücut kütle indeksine (VKİ) bakarak yapılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Atmaca, “VKİ, vücut kütlesinin, uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. VKİ 18,5 altındaysa zayıfsınız, 18-25 arasında normal kilolu, 25-30 arasındaysa fazla kilolusunuz demektir. Bir diğer ölçüm yöntemi de bel çevresidir, Bel çevresi kadınlarda 80 cm, erkeklerde 90 cm üzerinin fazla kilolu, kadınlarda 90 cm, erkeklerde 100 cm üzerinin obeziteli olarak tanımlanır” şeklinde konuştu.
Obezitenin tüm dünyada kronik hastalıkların başlıca nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Atmaca, “Başta tip 2 diyabet olmak üzere, hipertansiyon, kalp hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı gibi birçok kronik kardiyometabolik hastalığa zemin oluşturur. Obeziteli bireylerde kanser gelişimine, safra taşları, kısırlık, astım ve solunum yolu hastalıklarına, uyku apnesine daha sık rastlanır. Ayrıca kas iskelet sistemine ait pek çok mekanik yakınma ve depresyon, duygu durum bozuklukları gibi ruhsal hastalıklar da sık görülür” dedi.

Tedavide kilit yol sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği
“Kilo vermek birçok hastalık riskini azaltır. Bir kilo vermek kan basıncını 1 mmHg düşürür. Beş kilo vermek diyabet riskini yüzde 55, osteoartrit riskini yüzde 50 azaltır. 11 kilo vermek obstrüktif uyku apnesi riskini yüzde 76 düşürür” diyen Ayşegül Atmaca, obeziteli bireylerin karşılaştığı sosyal ve psikolojik diğer sorunları da dile getirerek, “Bu tip bireyler her an etiketlenmeye maruz kalabilmektedir. Toplum içinde kendini rahat hissetmeyen, dışlanan veya hor görülen obeziteli bireyleri tekrar yaşamla barıştırmak ve tedavi sürecine girmeleri konusunda motive etmek için hepimize görev düşüyor. Obezite, multisipliner yaklaşım gerektiriyor. Bugün bunun güzel bir örneğini ‘#HadiSamsun’ diyerek Samsun sergiliyor. Belediye, dernek ve üniversite işbirliği çok önemli” açıklamasını yaptı.
“Obezite tedavisindeki kilit yol sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliğinin kazanılmasıdır” diye konuşan OMÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Atmaca, tedavinin her aşamasında hekim, hemşire, diyetisyen, psikolog ve aile ile işbirliği içinde olunması gerektiğine dikkat çekti. Obezitenin sadece kozmetik bir sorun değil, karmaşık ve çok faktörlü bir hastalık olduğunu kaydeden Atmaca, “Obezite başta diyabet ve kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olur. Obeziteyle mücadelede toplumun her kesimine görev düşmektedir. Obeziteyle mücadelede hareketli hayat ve sağlıklı beslenme çok önemlidir ve evde başlar. Obezite tedavisinde sırasıyla egzersiz, diyet, davranışsal tedavi, ilaç ve cerrahi olarak yer alır” önerileriyle konuşmasını tamamladı.
(İHA)

Devamını Oku
Prof. Dr. Atmaca’dan obeziteye karşı uyarı ve birlikte mücadele çağrısı
Prof. Dr. Atmaca’dan obeziteye karşı uyarı ve birlikte mücadele çağrısı
Prof. Dr. Atmaca’dan obeziteye karşı uyarı ve birlikte mücadele çağrısı

Hadi ipucu 9 Ağustos 2019 : 'Fatih-Harbiye' romanının yazarı kimdir? Hadi 12.30 sorusu ve cevabı

Qumpara katkılarıyla #hadi bugün 12:30'da! İpucumuz televizyon dizilerine de konu olan bir romandan geliyor.
‘’Fatih-Harbiye" romanında batılılaşmayı iki semtin farklılıkları üzerinden anlatan yazar kimdir biliyor muyuz hadiciler?
Cevap: Peyami Safa
Peyami Safa, Türk yazar ve gazeteci. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Matmazel Noraliya'nın Koltuğu ve Yalnızız gibi psikolojik türdeki eserleriyle Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında ön plana çıktı. Yaşamı ve fikrî hayatındaki değişimlerini eserlerine de yansıttı. Server Bedi takma adıyla birçok roman kaleme aldı.

Devamını Oku
Hadi ipucu 9 Ağustos 2019 : 'Fatih-Harbiye' romanının yazarı kimdir? Hadi 12.30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 23 Haziran : “Türk sinema tarihinde tamamı renkli çekilerek vizyona giren ilk filmimizin adı nedir?

Selam hadiciler, bugünkü ipucu videomuz İstanbul’dan @elvineksioglu’ndan geldi. Bizimle ipucu videosu paylaştığı için @elvineksioglu’na çok teşekkür ederiz. Sorusu şöyle; “Türk sinema tarihinde tamamı renkli çekilerek vizyona giren ilk filmimizin adı nedir?” Cevabı bilenler aramızda mı? Kendisinin hesabına 5 jokeri hesabına yüklendi bile. Sen de #hadisensor etiketi ile soru sorduğun videonu paylaş; hem yarışmada bir soru senden olsun hem seni de yayınlayalım hem de 5 joker kazan. Akşam yarışmamızda görüşmek üzere hadiciler

Cevap: HALICI KIZ 

Devamını Oku
Hadi ipucu 23 Haziran :  “Türk sinema tarihinde tamamı renkli çekilerek vizyona giren ilk filmimizin adı nedir?

Hadi 28 Nisan 20:30 ipucu : Temel Reis Çizgi filminde sürekli köfte yiyen karakter hangisidir ?

McDonald’s ile hadi100 bugün 20.30’da!
Ispanak yiyerek güçlenen çizgi film karakteri Temel Reis’i kimler hatırlıyor sevgili hadiciler?Her bölümde, azılı düşmanı Kabasakal ile mücadele eden ve sevgilisi Safinaz’ı kurtaran Temel Reis’in maceralarını anlatan çizgi filmde bir de sürekli hamburger yiyen bir karakter vardı.Bu karakterin adı neydi sizce?

CEVAP:KÖFTEHOR

(Orjinal versiyonunda Welligton  wimpy) 

#hadi #hadihayırlısı #trivia #test #hadibilgiyarışması #hadioynalive #heyecanlı #canlı#gercekpara #appstore #playstore

 

Devamını Oku
Hadi 28 Nisan 20:30  ipucu : Temel Reis Çizgi filminde sürekli köfte yiyen karakter hangisidir ?

Hadi ipucu 22 Nisan : 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye ‘Kış Uykusu' filminin yönetmeni kimdir?

Sendromsuz Mini hadi bugün 12.30'da!
Bugünkü ipucumuz başarılı bir yönetmenimiz hakkında sevgili hadiciler.67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye ‘Kış Uykusu' filminin oldu. Ödül için sahneye çıkan yönetmen, kazandığı ödülü ise Türkiye'ye armağan etti.Sizce hangi yönetmenden bahsediyoruz?#hadi #hadihayırlısı #trivia #test #hadibilgiyarışması #hadioynalive #heyecanlı #canlı#gercekpara #appstore #playstore

Cevap: Nur Bilge CEYLAN 

Devamını Oku
Hadi ipucu 22 Nisan  : 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye ‘Kış Uykusu' filminin yönetmeni kimdir?

Hadi ipucu 13 Nisan 2019 - 'Winter is coming' yani 'Kış geliyor' sözü hangi hanedana ait?

Digiturk Game of Thrones Gecesi bu akşam 20.30'da!
Bugünkü ipucumuz Game Of Thrones hayranlarına geliyor sevgili hadiciler.
Dizinin final sezonu için heyecanlı bekleyiş yarın sona eriyor! Sizlere sorumuz ise dizinin sloganı haline gelmiş "Winter is coming" yani "Kış geliyor" sözünün hangi hanedana ait olduğu. Kimler biliyor?
Cevap: stark hanedanı

#hadiipucu

Hadi ipucu 13 Nisan 2019 - 'Winter is coming' yani 'Kış geliyor' sözü hangi hanedana ait?